Karate

Sonia Grindeanu a devenit campioană mondială la Wushu Tradiţional PDF Imprimare Email
Joi, 13 Noiembrie 2014 16:11

In  periaoda    24 -  30 octombrie  2014  a  avut   loc  in orasul Chizhou din  China,   The 6th World Traditional Wushu Championships.

Sonia Grindeanu a devenit campioană mondială la Wushu Tradiţional, la   aceasta  competiţie , după ce, în luna mai, a câştigat  locul  I  la  Campionatul  European  ce  s-a  desfasurat  in  Bucuresti .
   La   Campionatul  Mondial  de  wushu , Sonia a  obtinut  locul  I , în sportul care s-ar traduce exact prin "Arta Războiului".

Sportiva care a cucerit şi prima medalie mondială a României la această artă marţială chinezească şi care a primit ordinul I de merit sportiv din partea Federaţiei Europene de Wushu, a terminat concursul cu un aur şi un bronz, în timp ce Mihai Şerbănescu, Andrea Apostolache Kiss şi Bogdan Giurea au cucerit argintul.

** sursa  : -- prosport.ro